مسئول:

محمد مهدی شجاعی فرد

مدرک تحصیلی:

کارشناس پرستاری
شماره تماس:

(داخلی 306) 15 - 37398811 071

مسیر دستیابی: درمانگاه بیمارستان

 هولتر مانیتورینگ ریتم و یا ضربان:

هولتر ریتم كه در واقع عبارت كامل آن پايشگر نوار قلب است، براي تشخيص بي‌نظمي‌ها و تپش قلب بیمار درطول شبانه روز به كار مي‌رود .

در این روش نوارقلب یا کارکرد الکتریکی قلب بیمار در طول 24 تا 48  ساعت و یا یک هفته به صورت  شبانه روزی و ممتد در خارج از مرکز درمانی و در حین فعالیت، استراحت و زندگی روزمره بیمار، بر روی یک دستگاه کوچک ثبت و ضبط می شود. این دستگاه ضبط کوچک که تقريباً به اندازه مدل‌هاي بزرگ تلفن همراه است، توسط تعدادي سيم به چسب‌هايي روي تنه بيمار چسبانده شده و با او حمل میشود.

اگر در حین اين مدت هر گونه بي‌نظمي و یا وقوع حوادث قلبی و یا تپش قلب غیرعادی حتی برای چند ثانیه ایجاد شود، بلافاصله ثبت و ضبط مي‌شود و بعدا پزشك متخصص قلب مي‌تواند آنها را دیده و بررسی نماید و چگونگی وقوع حوادث قلبی و بی نظمی های قلبی را متوجه شود.

این روش  برای افرادی استفاده می ‌شود که در طول شبانه روز فقط لحظات یا دقایق کوتاهی دچار مشکل قلبی می ‌شوند و در بقیه زمان ‌ها مشکل واضحی ندارند.

بيمار پس از 24 تا 48 ساعت نزد درمانگاه تخصصی قلب بازگشته و در آن جا پس از جدا كردن الكترودها و سيم‌ها، دستگاه هولتر را به يك رايانه متصل مي‌سازند که نرم افزار ويژه هولتر، ضمن استفاده از فيلترهاي نرم افزاري خود اطلاعات ثبت شده در هولتر را آناليز  و قسمت‌هاي مهم آن را به‌صورت نوار قلب نشان مي‌دهد. اين گزارش به‌طور معمول توسط چاپگر متصل به رايانه، چاپ و نسخه‌اي از آن به بيمار تحويل داده می شود.

هولترمانیتورینگ ریتم تا 48 ساعت و یک هفته در مواقعی كمك كننده است كه حملات ‏مكرر طپش قلب و یا سنكوپ وجود داشته باشد .

درصورتی كه تعداد این حملات كم ‏باشد (مثلا یكبار در ماه و یا در سال) ثبت كننده های دیگر مانند Event Recorder و  Loop Recorder ‏(برای مدت یك ماه) و یا ثبت كننده های كاشتنی در داخل بدن (برای 18 ماه)  مورد نیاز می باشد.

هولتر مانیتورینگ فشار خون:

در این روش دستگاه فشار سنج کوچک و مخصوصی ابتدا توسط رایانه برنامه ریزی و تنظیم شده و سپس به بیمار متصل می شود. به نحوی که دائم با وی حمل میگردد تا در فواصل و زمان های تعیین شده به مدت 24 الی 48 ساعت در حالیکه بیمار به فعالیت های معمول و روزمره خود مشغول می باشد، فشار خون و تعداد ضربان قلب وی را اندازه گیری و ضبط نماید. پس از 24 یا 48 ساعت بیمار به درمانگاه تخصصی قلب بازمی گردد.

پس از بازکردن دستگاه از بیمار و اتصال آن به رایانه، کلیه اطلاعات مربوط به فشارخون و ضربان قلب ضبط شده در ساعات مختلف شبانه روز گذشته، توسط نرم افزار مخصوصی آنالیز و هم بصورت عددی در جداول مختلف و هم بصورت منحنی های گوناگون نمایش داده می شود که نسخه ای از آن جهت ارائه به پزشک متخصص قلب توسط چاپگر متصل به رایانه تهیه و به بیمارتحویل میگردد.

از این روش در موارد زیر می‌توان استفاده کرد :

- افرادی که با مراجعه به پزشک و یا حضور در محیط های درمانی به علت استرس به طور موقتی و کاذب دچار افزایش فشار خون می‌شوند .

- تشخیص نوسانات فشار خون در طول شب و روز

- تصمیم گیری برای شروع دارو برای بیماران   

- بررسی اثر داروهای تنظیم کننده فشار خون تجویز شده برای بیمار و اطمینان از موثر بودن دارو در طول 24 ساعت

- ارزیابی فشارخون مقاوم به دارو

- بررسی علایم همراه با فشار خون بالا

- بررسی نوسانات فشار خون و نبض درحین کارهای روزانه

- بررسی فشار خون در زمان حاملگی 

راهنمای  مراجعین

مراجعین محترم بمنظور انجام تست هولترمانیتورینگ فشارخون و یا ریتم قلب، ابتدا بایستی به پزشکان متخصص قلب مراجعه و یا اینکه با دردست داشتن درخواست مشاوره قلب (فرم ارجاع) ازسایر پزشکان به متخصصین قلب مراجعه و درصورت لزوم  با دستور انجام هر یک از تست های قلبی فوق از متخصص قلب جهت اخذ نوبت به واحد پذیرش درمانگاه تخصصی قلب واقع در طبقه همکف ساختمان درمانگاه قلب مراجعه و پس از دریافت نوبت به واحد هولترمانیتورینگ فشار خون و ریتم اتاق شماره 22 در همان طبقه مراجعه تا برای انجام هر کدام از این تست ها راهنمایی و آماده گردند.


 
  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-9-24 8:11        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ