مسئول بخش:

سید محمد انتظار مهدی

مدرک تحصیلی:

کارشناس ارشد پزشکی هسته ای
شماره تماس:

(داخلی 314) 15 - 37398811 071

مسیر دستیابی: زیر زمین دندانپزشکی

 

توضیحاتی مختصر در خصوص روش انجام اسکن پزشکی هسته ای قلب و عروق:

اسکن پرفیوژن قلب روشی غیرتهاجمی و کم خطر برای بررسی برخی از مشکلات قلب می باشد. اسکن قلب به دو صورت تک مرحله ای و یا دو مرحله ای بسته به نوع درخواست پزشک معالج انجام می شود.

روش تک مرحله ای برای تشخیص بافت های زنده عضله قلب مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش ابتدا به بیمار رادیو داروی مشخصی تزریق می شود. پس از آن بیمار می بایست زمانی را در اتاق انتظار سپری نماید تا رادیوداروی تزریقی جذب سلول های عضله قلب گردد. پس از آن بیمار راحت بر روی تخت دستگاه دراز می کشد. صفحه گیرنده دستگاه به سینه وی نزدیک می شود و به آرامی پیرامون بیمار چرخش می کند. به این ترتیب عملیات داده برداری و تصویربرداری تک مرحله ای به پایان می رسد. در اکثر مواقع لازم است بیمار فرآیند تصویربرداری را (بدون تزریق و انتظار در اتاق مخصوص) بین 4 تا 24 ساعت بعد نیز تکرار نماید. در روش تک مرحله ای صرفاً ممکن است به ندرت افت موقت فشار خون را به همراه داشته باشد.

روش دو مرحله ای عمدتاً جهت بررسی خون رسانی به نواحی مختلف عضله قلب مورد استفاده قرار می گیرد. در روش دو مرحله ای بیمار یک نوبت روش تک مرحله ای اشاره شده در بالا را عیناً انجام می دهد. در مرحله دوم، قبل از آنکه به بیمار رادیو دارو تزریق گردد، جریان خون قلب بیمار را افزایش می دهند؛ مرسوم ترین روش افزایش جریان خون قلب از طریق افزایش ضربان قلب با تست ورزش می باشد. به این ترتیب که بیمار بر روی یک دستگاه تردمیل زیر نظر پرستار با برنامه مشخصی خواهد دوید. در بیمارانی که توانایی دویدن  ندارند، روش های استرس دارویی تجویز می شود. در این روش ها با تزریق دارویی مشخص جریان خون قلب بیمار افزایش می یابد. پس از اعمال استرس، سایر مراحل تزریق رادیودارو، انتظار و تصویربرداری همانند روش های گذشته عیناً تکرار می شود.

در روش دو مرحله ای تنها در مرحله استرس، بسته به روش آن (تست ورزش یا دارویی)  بسیار به ندرت عوارض جانبی از قرار زیر مشاهده می گردد:

نامنظمی موقت ضربان قلب

سردرد و سرگیجه

بروز تغییرات در نوار قلب

برافروختگی سر و گردن

تهوع و استفراغ

تنگی نفس

افت و یا افزایش فشار خون

درد و گرفتگی در قسمت سینه

کاهش خون رسانی کافی به قلب به دلیل بیماری قلبی – عروقی زمینه ای

و با احتمال بسیار اندک کاهش موقت سطح هوشیاری به دلیل عدم خونرسانی کافی به مغز در اثر افت موقت فشارخون یا نامنظمی ضربان قلب

لذا در صورت عدم رضایت و یا تقاضای انصراف از انجام اسکن، حداقل 5 روز قبل از نوبت مراجعه، به بخش پزشکی هسته ای اطلاع دهید.

شروع رعایت این موارد از 2 روز قبل از مراجعه مرحله اول یا دوم الزامی می باشد:

داروهای زیر را تحت نظر پزشک قلب خود می بایست قطع نمایید:

الف: قطع دارو از 48 ساعت قبل: دیپریدامول، آمینوفیلین، تئوفیلین، سوتالول، آملودیپین (آمیلوپرس)، آتنولول، متوپرولول (متورال)، پروپرانولول، دیلتیازوم، وراپامیل، نیفدیپین، فلودیپین

ب: قطع دارو از 24 ساعت قبل: ایزوسورباید، نیتروگلیسیرین، نیتروکانتین،

(در صورت بروز درد قلبی مصرف قرص نیتروگلیسیرین زیر زبانی بلا مانع است)

(در صورت افزایش فشار خون، با نظر پزشک خود می توانید هر 12 یا 24 ساعت یک قرص کاپتوپریل 25 میلی گرم مصرف نمایید.)

نیازی به قطع هرگونه داروی دیگر وجود ندارد.

24 ساعت قبل از مراجعه از خوردن قهوه- چای- شکلات- کاکائو-نوشیدنی های انرژی زا و سایر نوشیدنی های کافئین دار خودداری نموده و 6 ساعت قبل از اسکن نیز از مصرف هرگونه دخانیات خودداری کنید.

حداقل 6 ساعت قبل از مراجعه، غذا و مایعات نخورید. خوردن آب بلامانع است. فقط بیماران دیابتی می توانند در صورت بروز مشکل تکه کوچکی بیسکوئیت گندمی مصرف نمایند.

ضروریات روز مراجعه اسکن:

در صورتی که باردار هستید یا احتمال بارداری وجود دارد پزشک را مطلع کنید.

مدارک پزشکی خود را حتما همراه داشته باشید. (دفترچه بیمه، پرونده آنژیوگرافی، اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، نوار قلب و ...)

لیست تمام داروهای مصرفی خود را همراه داشته باشید.

لباس جلوباز ، راحت و تمیز بپوشید. کفش پیاده روی به پا کنید. از پوشیدن لباس با آستین تنگ خودداری کنید.

روز قبل از اسکن استحمام کنید. آقایان موهای جلو سینه خود را بتراشند.

در روز مراجعه داشتن یک همراه الزامی است. (از آوردن اطفال یا خانم های باردار به همراه خود در روز مراجعه خودداری کنید.)

در صورتی که آسم یا بیماری کبدی یا مصرف دخانیات و یا هرگونه سابقه بیماری دیگری دارید، قبل از اسکن حتما پزشک را مطلع کنید.

بیماران دیابتی که انسولین تزریق می کنند به دلیل نیاز به ناشتا بودن در مورد تنظیم داروی مصرفی با پزشک خود صحبت کنند. (معمولا دوز انسولین کاهش می یابد.)

در روز مراجعه به بخش پزشکی هسته ای حتماً خامه صبحانه یا کره و همچنین آب خنک به همراه داشته باشید. ممکن است نیاز به مصرف نوشابه نیز باشد.

شرایط روز انجام اسکن:

اسکن به روش دو مرحله ای، عمدتاً می بایست در دو روز مختلف انجام شود.

مراحل اسکن بیماران مختلف وابسته به شرایط بیمار می تواند متفاوت باشد. لذا ترتیب انجام اسکن در روز مراجعه شما، الزاماً براساس نوبت حضور بیماران نخواهد یود. خواهشمند است در روز مراجعه شکیبا باشید.

مراحل اسکن قلب و جذب رادیو دارو در بدن بیمار زمان بر خواهد بود، از این رو در هر نوبت از مراجعه وابسته به نوع اسکن شما، در حدود 2 الی 3 ساعت در بخش پزشکی هسته ای می بایست حضور داشته باشید.

از آنجا که رادیوداروی مورد نیاز بخش پزشکی هسته ای بصورت هفتگی تولید و از تهران برای مراکز ارسال می گردد، این امکان وجود دارد که در صورت عدم تولید و ارسال رادیو دارو از طرف شرکت سازنده، نوبت ها کنسل گردیده و به روز دیگری موکول گردد. در صورت بروز این مورد، در اسرع وقت با شما تماس گرفته خواهد شد و مراتب به استحضارتان خواهد رسید.

توصیه های بعد از انجام اسکن:

بعد از انجام اسکن قلب، بیمار باید به مدت حداقل 4 ساعت از خانم های باردار و کودکان زیر 12 سال فاصله بگیرد.

مادران بیماری که دارای کودک شیرخوار هستند تا 4 ساعت از شیر دادن به کودک خود خودداری کنند.

خوردن مایعات تا چند ساعت  به دفع سریعتر رادیو دارو کمک می کند.


  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-2-31 13:38        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ