مسئول:

محمد مهدی شجاعی فرد

مدرک تحصیلی:

کارشناس پرستاری
شماره تماس:

(داخلی 311) 15 - 37398811 071

مسیر دستیابی: درمانگاه بیمارستان

 تست ورزش قلب :

تست ورزش قلب یا استرس تست و یا تست تحمل ورزش، یکی از مهمترین روشهای تشخیصی غیر تهاجمی برای بررسی بیماری شریان های عضله قلب (عروق کرونر) می باشد.

باتوجه به اینکه در شروع بیماری تنگی عروق قلب، غالبا علائم تنگی و یا انسداد شریان های قلب در حالت استراحت ، بر روی نوار قلب چندان آشکار نمی گردد، بهتر است برای  بررسی دقیق تر و آشکار شدن تغییرات نهفته،  قلب در شرایط فعالیت و استرس قرارگیرد.

هنگامی که شخص شروع به ورزش می نماید عضلات وی نیاز بیشتری به اکسیژن و خون رسانی دارند، لذا قلب مجبور است تندتر و بیشتر کار کند که افزایش ضربان قلب و فشارخون در حین ورزش، حاصل فعالیت بیشتر قلب است. بنابراین درحین ورزش، خود قلب از همه اعضاء بدن، نیاز به اکسیژن و خونرسانی بیشتری دارد و زمانی که رگ های کرونر قلب دچار تنگی هستند از عهده ي اين کار بر نمي ‌آيند و قلب دچار کمبود خون‌ رساني و کمبود اکسيژن شده و متعاقب آن شخص دچار درد قفسه سینه مي‌ شود.

در اين شرايط تغييراتي در نوار قلبي، فشار خون و ضربان قلب ايجاد مي ‌شود که بيماري را آشکار مي‌ سازد، اين موضوع اساس به‌ وجود آمدن تست ورزش است.

به عبارت دیگر تست وزرش آزمونی غیر تهاجمی است که تغییرات نهفته نوارقلب در زمان استراحت را از طریق تحمیل فعالیت بدنی و استرس به قلب فرد آشکار می سازد.

نحوه انجام تست ورزش قلب:

بیمار بایستی با آمادگی های قبلی مانند قطع داروها طبق نظر پزشک، ناشتا بودن از 3 ساعت قبل از انجام تست، لباس و کفش مناسب ، و تراشیدن موهای ناحیه سینه برای آقایان و همراه داشتن نوارقلب درحال استراحت مراجعه نماید .

پس از گرفتن شرح حال اقدام به اتصال سیم های مربوط به دستگاه ثبت نوارقلب درحال فعالیت توسط چسب های مخصوص (الکترودها) بر روی سینه و پشت شانه بیمار، و بازوبند دستگاه فشارخون، بیمار با سرعت های تعیین شده و شیب برنامه ریزی شده در زمان های تعریف شده مرحله به مرحله بر روی یک تسمه نقاله متحرک یا تردمیل شروع به قدم زدن (و یا دوچرخه ثابت) و فعالیت نموده و دائما نوارقلب کامل، ضربان، فشارخون و وضعیت عمومی بیمار ثبت و ضبط و تحت نظر دقیق پزشک قرار میگیرد. تا زمانی که به حد مورد نظر و معین نسبت به سن هر بیمار، میزان افزایش ضربان قلب، تغییرات قابل توجه در امواج نوارقلب و حال عمومی بیمار دست یابند.

سپس در هر مرحله از تست که بیمار احساس درد و ناراحتی نماید و یا تغییرات مهم در نوارقلب ایجاد شود و یا دستیابی به میزان معین ضربان قلب نسبت به سن بیمار، تست را پایان داده و تا برگشت میزان ضربان قلب، فشارخون و تغییرات نوارقلب و حال عمومی بیمار به وضعیت اولیه و عادی بیمار تحت نظر قرار می گیرد .

در صورتي که به هر دليل بيمار قادر به انجام فعالیت و ورزش نباشد براي ايجاد فشار به قلب مي‌ توان از تزريق برخي از داروها و ثبت تغييراتي که در قلب ايجاد مي‌ شود با استفاده از اسکن هسته ‌اي و یا اکوکارديوگرافي قلب و یا عکسبرداری بوسیله سی تی آنژیو، وضعیت عروق شریانی قلب بررسی گردد.  

راهنمای مراجعین

مراجعین محترم به منظور انجام تست ورزش قلب، ابتدا بایستی به پزشکان متخصص قلب مراجعه و یا با دردست داشتن درخواست مشاوره قلب (فرم ارجاع) ازسایر پزشکان به متخصصین قلب مراجعه و درصورت لزوم  با دستور انجام این نوع تست قلبی از متخصص قلب جهت اخذ نوبت تست به واحد پذیرش درمانگاه تخصصی قلب واقع درطبقه همکف ساختمان درمانگاه قلب مراجعه و پس ازدریافت نوبت به واحد تست ورزش قلب مراجعه تا برای انجام این تست راهنمایی و آماده گردند.


  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-9-24 8:11        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ