نجات بیمار از مرگ حتمی با عمل جراحی آمبولکتومی انجام شد.

با تلاش تیم درمانی بیمارستان خیریه قلب الزهرا (س) بیمار 56 ساله جان دوباره یافت.

بیمار

به گزارش روابط عمومی بیمارستان، آمبولکتومی یا رگ بست برداری (Embolectomy) عمل برداشتن لخته های خونی (آمبولی) از طریق شکافتن دیواره رگ خونی است.

آمبولی ریه، وجود لخته خون یا چربی (به ندرت) در یکی از سرخرگ هایی است که به بافت شش ها خون رسانی می کنند و سبب بسته شدن سرخرگ شده و بنابر این توانایی تنفسی کاهش می یابد و گاهی بافت ریه از میان می رود.

رئیس بیمارستان خیریه قلب الزهرا (س) در همین خصوص گفت: بیمار قورخانیان به دلیل افت سطح هوشیاری و با سابقه مثبت بیماری قلبی فامیلی، پس از مراجعه به بخش اورژانس به سرعت تحت مراقبت های ویژه قلبی عروقی قرار گرفت.

دکتر پیمان ایزدپناه ادامه داد: پس از معاینات تخصصی و انجام اکوکاردیگرافی، آنژیوگرافی رگهای کرونر و آنژیوگرافی رگهای پولمونر با تشخیص آمبولی ریوی و گرفتگی رگ در هر دو شریان اصلی تحت عمل جراحی قلب باز همراه با تخلیه لخته از عروق اصلی ریوی قرار گرفت.

وی گفت آمبولی ریه، وجود لخته خون یا چربی (به ندرت) در یکی از سرخرگ هایی است که به بافت شش ها خون رسانی می کنند و سبب بسته شدن سرخرگ شده و بنابر این توانایی تنفسی کاهش می یابد و گاهی بافت ریه از میان می رود.

رئیس بیمارستان خیریه قلب الزهرا (س) درمان آمبولی را آمبولکتومی یا رگ بست برداری (Embolectomy) معرفی کرد و توضیح داد عمل برداشتن لخته های خونی (آمبولی) از طریق شکافتن دیواره رگ صورت می گیرد.

دکتر ایزدپناه با اشاره به عملکرد عالی تیم پزشکی و پرستاری بیمارستان افزود: عمل جراحی آمبولکتومی این بیمار پس از 5 ساعت تلاش طاقت فرسای تیم جراحی با موفقیت به پایان رسید و بیمار پس از آن به بخش مراقبت های ویژه آی سی یو منتقل شد.

رئیس بیمارستان در پایان گفت: بیمار هم اکنون در وضعیت عمومی مناسب بسر می برد و تکمیل درمان با داروهای ضد انعقادی ادامه دارد.

گفتنی است خانواده بیمار قورخانیان پس از ترخیص بیمار، طی مراسمی از تیم مدیریت و پرسنل بیمارستان تقدیر کردند.

  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-1-30 13:26        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ