مصرف قلیان موجب رسوب چربی در جدار عروق قلب می‌شود

نیمی از افرادی که تا پایان عمر قلیان می‌کشند در اثر عوارض ناشی از استعمال قلیان می میرند.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان، مصرف انواع مواد دخانی از جمله سیگار و قلیان مخاطرات جدی قلبی را در پی دارد و مصرف این مواد نه تنها موجب به وجود آمدن بیماریهای قلبی عروقی بسیاری می‌شود بلکه سایر اندام‌های بدن از جمله ریه را نیز درگیر می‌کند.

به گفته فوق تخصص های جراحی قلب، ضرر قلیان بسیار بیشتر از سیگار است به طوری که بر اساس آزمایشات مشخص شده که زیان هر بار کشیدن قلیان برابر با کشیدن 60 نخ سیگار است.

بر اساس این گزارش از جمله عواملی که عوارض قلیان را بیشتر از سیگار افزایش می‌دهد این است که نیکوتین قلیان وقتی از درون فضای مرطوب عبور می‌کند به هنگام ترکیب شدنش با آب ترکیبات جدیدی را تشکیل می‌دهد که زیان کشیدن قلیان را به مراتب بیشتر می‌کند.

از طرف دیگر آثار و مضرات مواد افزودنی جدیدی که با عنوان توتون‌های میوه‌ای در بازار عرضه می‌شود با گذشت زمان مشخص می‌شود.

فوق تخصصان جراحی قلب با بیان اینکه قبلا از چوب تنباکو در قلیان‌ها استفاده می‌شد، معتقدند: مضرات چوب تنباکو مشخص است اما مضرات موادی افزودنی که به تنباکوی قلیان اضافه و آن را خمیری شکل می‌کند هنوز مشخص نشده و معلوم نیست که این مواد می توانند چه آسیب‌هایی را به بدن اشخاص وارد کنند.

آنها قلیان را موجب رسوب چربی در جدار عروق قلب می دانند و می گویند: رسوب چربی، سختی عروق و تنگ شدن فضای داخلی رگها را در پی دارد که اگر در این بین به طور ناگهانی لخته شدن خون در اثر استعمال قلیان در آن محل به وجود بیاید عارضه سکته در فرد رخ خواهد داد که این سکته ممکن است در قلب و یا در مغز ایجاد شود که اگر این اتفاق در رگهای پا حادث شود موجب پوسیدگی و مردگی آن قسمت خواهد شد که در نهایت به قطع عضو فرد منجر میشود.

فوق تخصصان جراحی قلب بر این باورند که کشیدن قلیان موجب تنگی کیسه‌های هوایی یا برونشیت می‌شود که مرحله پیشرفته آن بروز بیماری‌های قلبی ریوی است که قلب و ریه را با هم درگیر می‌کند و غیر از عروق قلب، موجب نارسایی بطن راست قلب شده که این امر موجب کبودی رنگ پوست افراد، تورم کبد و تورم پا خواهد شد.

در چنین حالتی اگر فرد دچار سکته نشده و نمیرد، قبل از مرگ از تنفس راحت هوا محروم خواهد شد و تنفس در برخی موارد برای این افراد تنها با نصب کپسول اکسیژن ممکن می‌شود.

بنا بر این گزارش نصف بیشتر افرادی که تا پایان عمر قلیان و سیگار می کشند به دلیل عواض ناشی از کشیدن سیگار و قلیان از بین می روند.

در نتیجه این ذهنیت که با کشیدن قلیان عوارض گفته شده در شخص به وجود نمی‌آید، باید از ذهن افراد خارج شود و افراد باید بدانند خطر ابتلا به این عوارض با کشیدن قلیان همواره وجود دارد.

  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-3-24 15:52        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ