نخستین جشنواره استانی ایمنی دارو برگزار شد.

نخستین جشنوار استانی ایمنی دارو همزمان با سراسر استان در بیمارستان خیریه قلب الزهرا (س) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان، این جشنواره با هدف ارتقاء ایمنی دارو از تاریخ 22 لغایت 24 مرداد با اجرای برنامه های متنوع برگزار شد.

جشنواره

مدیر بیمارستان قلب الزهرا (س) با بیان اینکه ایمنی بیمار یکی از شاخص های مهم در کنترل کیفیت خدمات سلامت می باشد گفت: خطاهای دارویی هرچند اندک اما ممکن است در مراحل مختلف دارو درمانی شامل نسخه نویسی، نسخه پیچی، توزیع و پخش دارو، مرحله رساندن دارو به بیمار یا کنترل کردن داروها رخ بدهد.

بیژن فاضل جهرمی ادامه داد: از آنجایی که خطاهای دارویی به عنوان یک مشکل جهانی می تواند منجر به صدمات جدی و حتی مرگ بیماران شود، نخستین جشنواره ایمنی دارویی سعی دارد عوامل مرتبط با بروزخطای دارویی و موانع گزارش دهی را شناسایی کند و به حداقل برساند.

جشنواره

وی با اشاره به اینکه بیمارستان های سطح استان متناسب با ظرفیت و خلاقیت های خود اقدامات مختلفی در جهت برگزاری جشنواره انجام می دهند افزود: کمیته جشنواره ایمنی دارو بیمارستان قلب الزهرا (س) علاوه بر تبلیغات محیطی و ارائه آموزش های لازم، با حضور فیزیکی در بخش های بستری فرایند دارو درمانی را مورد بررسی قرار داد و با طرح سناریوهای چالش بر انگیز قدرت تصمیم گیری و عملکرد پرسنل را ارزیابی کرد.

فاضل جهرمی با معرفی پزشکان و پرستاران به عنوان صاحبان اصلی این فرایند، بر رعایت بیش از پیش 8 Right تاکید کرد و گفت: از مسائل و موارد خطر ساز نباید به راحتی گذشت، بلکه باید جهت جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی آنها را به مسئول ایمنی بیمار و داروساز بیمارستان اطلاع داد.

وی همچنین از راه اندازی نرم افزار جامع دارو در بیمارستان قلب الزهرا (س) بصورت پایلوت خبر داد و از کارکنان بخش های درمانی خواست نسبت به موضوع دارو با حساسیت بالا سوالات و پرسش های خود را با پزشک داروساز بیمارستان مطرح نمایند.

گفتنی است فاضل جهرمی در پایان نتایج نخستین جشنواره استانی ایمنی دارویی را بسیار خوب دانست و از تلاش ها و اقدامات موثر سوپروایزر آموزشی، سوپروایزر ایمنی بیمار و پزشکان داروساز بیمارستان جهت برگزاری این جشنواره تقدیر و تشکر کرد.

  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-5-25 9:21        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ