دیابت یا بیماری قند!

دیابت یکی از شایع ترین بیماری های متابولیک در بین افراد جامعه به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان، بیماری دیابت به گروهی از بیماران متابولیکی گفته می شود که ویژگی مشترک آنها افزایش سطح قند خون به علت نقص در ترشح هورمون انسولین یا نقص در عملکرد آن می باشد.

دیابت

بنا بر این گزارش بیماری دیابت زمانی رخ می دهد که پاسخ سلولی مناسب به انسولین صورت نگیرد و یا تولید انسولین به عنوان هورمون کنترل کننده قند خون متوقف شود.

مسئول واحد کلینیک سلامت بیمارستان قلب الزهرا (س ) با معرفی انواع دیابت گفت: دیابت نوع یک در افراد جوان و زیر 30 سال اتفاق می افتد و پنج تا 10 درصد افراد مبتلا به دیابت را شامل می شود که این بیماران وابسته به انسولین هستند.

مریم کیالی ادامه داد: ديابت نوع 2 (غير وابسه به انسولين) معمولاً در بزرگسالي (سنين بالاي 40 سال) ديده مي‌شود و تقريباً دو سوم افراد مبتلا به این نوع از دیابت اشخاص چاق مي‌باشند.

وی افزود: در بروز ديابت نوع 2 عوامل متعددي چون اضافه وزن و چاقي (بخصوص چاقي داخل شكمي) عدم فعاليت بدني، سن بالاي 40 سال، رژيم غذايي نامناسب (غذاي پر كالري و غير مغذي) و وراثت نقش اساسی دارد.

کیالی نوعی دیگری از این بیماری را دیابت حاملگی معرفی کرد و گفت: اگر دیابت برای اولین بار در ماه های دوم و سوم دوران بارداری رخ دهد به آن دیابت بارداری می گویند.

مسئول کلینیک سلامت بیمارستان ادامه داد: طی بارداری تغییراتی در سطح هورمون ‌های مختلف بدن روی می دهد که می ‌تواند ترشح انسولین را تحت تاثیر قرار دهد، اما اکثریت مادران این تغییرات را تحمل کرده و به سلامت از آن عبور می ‌کنند ولی هنگامی که میزان این تغییرات بیش از اندازه باشد دیابت بارداری بروز می ‌کند.

کیالی افزود: بیماری دیابت با علائمی همچون تشنگی زیاد، تکرار ادرار، گرسنگی زیاد، کاهش وزن، تاری دید، احساس خستگی و بی حسی اندام های حرکتی خود را نشان می دهد.

وی احتمال ابتلا به این بیماری را در افراد چاق، افراد مبتلا به فشار خون و چربی خون بالا و افرادی که سابقه فامیلی دیابت دارند بیشتر دانست و گفت: با توجه به اینکه ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های کلیوی، عوارض چشمی و عوارض عصبی از مهمترین عوارض دیابت بحساب می آید، آموزش، پیشگیری و کنترل دیابت نقش بسزایی در جلوگیری از این بیماری ها دارد.

مریم کیالی در پایان ضمن تاکید بر توجه جدی به علائم ذکر شده از برگزاری کلاس های آموزش دیابت با موضوعات تغذیه، فعالیت های ورزشی و اصلاح سبک زندگی همزمان با هفته دیابت خبر داد.

  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-8-24 9:14        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ